Beach volejbal (plážový volejbal) se zrodil zhruba ve dvacátých letech minulého století na plážích americké Kalifornie, a od poloviny let osmdesátých prožívá celosvětový bouřlivý rozvoj, díky kterému je v současnosti zřejmě jedním z geograficky nejrozšířenějších sportů, na jehož rozmachu mají hlavní zásluhu Američané, Brazilci a Italové.

Ke vzniku plážového volejbalu vedlo období po první světové válce, kdy američtí vojáci trávili volný čas hrou volejbalu na plážích. První turnaj se uskutečnil v roce 1920 v Santa Monice. Startovali 6 proti 6 podle pravidel indoor volejbalu, což ukazuje na to, že beach vznikl jako odnož indooru. V roce 1930 už hráli 2 proti 2 opět v Santa Monice – v podstatě v dnešní podobě. Ve 30. letech se beach volejbal přesunul na “State beach” severně od nábřeží Santa Monica. Po Americe beachvolejbalu postupně přichází na chuť i Evropa – první evropskou zemí která nový sport objevila se stala Francie. Bezprostředně před druhou světovou válkou se konala už řada turnajů na plážích v USA a zejména také v Brazílii.

První pravidelné turnaje

historie beach volejbalu
historie beach volejbalu

V poválečných letech (v roce 1948) byl sehrán první turnaj na proslulé “State Beach” který se stal pravidelnou každoroční záležitostí. V padesátých a šedesátých letech minulého století začala být oblíbená právě utkání “dvou proti dvěma” (ve dne i v noci) na proslulých brazilských plážích Copacabana, Ipanema a Leblon v Rio de Janeiru. Místní tisk jim věnoval velkou pozornost a tím je uvedl do povědomí široké veřejnosti. V roce 1960 si odbyl svou premiéru nejproslulejší turnaj, Maraton Beach Open v USA a na počátku sedmdesátých let vznikají první okruhy turnajů v USA a v Brazílii.

První šampionát v podobě profesionálního sportu v USA se konal roku 1976 na Pacifik Palisades, kde začala profesionalizace tohoto sportu – vítězové Jim Menges a Greg Lee získali prize money 5 tisíc dolarů. O deset let později už vzrostl počet turnajů na 12 a prize money se vyšplhala na 137 000 dolarů!

V roce 1983 byla v USA založena asociace volejbalových profesionálů AVP. Po čase došlo i k dohodě mezi APV a FIVB (Mezinárodní volejbalovou asociací), která organizuje a řídí BV soutěže už po celém světě a sjednocuje pravidla.

historie beach volejbalu
historie beach volejbalu

Po úspěchu Brazílie v roce 1984 na olympijských hrách v Los Angeles (šestkový volejbal) zorganizoval muž jménem Koch Tavares exhibici “Hollywood Volley” v Rio de Janeiru, která vzbudila mimořádný zájem a tak v roce 1986 založila FIVB Světovou radu beachvolejbalu

(jejíž součástí je oficiální marketinková agentura beachvolejbalu v čele s prezidentem Koch Tavaresem) a o dva roky později Tavares ve spolupráci s brazilskou volejbalovou federací organizuje “Hollywood II”. Opakovaný úspěch exhibice díky účasti špičkových hráčů inspiroval k organizaci I. mistrovství světa v beach volejbalu.

1. mistrovství světa v beach volejbalu

se odehrálo roku 1987 v reprezentativních kulisách na pláži Ipanema, označované za nejkrásnější pláž světa, v Rio de Janeiru. Soubojům sportovců ze šesti zemí přihlíželo 120 000 diváků. Další tisíce fanouškůů sledovali průběh zápasů prostřednictvím 120 akreditovaných novinářů a dvou desítek světových televizních kanálů. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat.

V roce 1989 je zahájena první Světová série, každým rokem roste počet pořadatelských zemí, roku 1991 jsou na zasedání FIVB upřesněna pravidla a kalendář světové série.

745x100-volejbal-anim-gif.gif

Beach volejbal a Olympijské hry

V roce 1992 se beach volejbal představil jako ukázkový sport na OH v Barceloně. O rok později, v roce 1993, se stává i oficiálním olympijským sportem. V současné době působí na celém světě aktivních 95 národních federací. Plážový volejbal se stal velmi populárním a divácky i mediálně (a tím i sponzorsky) velmi atraktivním sportem.